SLAVNOSTI DĚČÍN 1995 - 2017 - KVĚTEN V DĚČÍNĚ

HUDEBNÍ FESTIVAL, HISTORICKÉ TRHY A VELKOLEPÝ OHŇOSTROJ. DOZVĚDĚT SE VÍCE...

Čtvrtek Prosinec 14, 2017

image slide 1

Slavnosti 2017 - 12.5. - 28.5.2017
Příjemně strávený květen plný akcí v Děčíně...

image slide 4

ADRENALIN CHALLENGE 2017 - 13.5.2017
Posuňte své limity na maximum...nově i na Via Ferratě
Historické trhy 20.5 - 21.5.2015
Historické trhy na zámku...
20.5.- 21.5.2015 Děčínská kotva 2017 (ZÁMEK)
Mistrovství republiky floristů České republiky

Třetí květnový víkend se v rámci městských slavností promění celý areál děčínského zámku v historické tržiště

Napsal(a) 

Historický trh májový byl dlouhá léta stylizován do časů gotiky či baroka. Proto se správa děčínského zámku rozhodla představit návštěvníkům trhu další zajímavou osobnost a epochu v dějinách zámku i města. Letos se proto mohou návštěvníci těšit na příběhy z časů sedmileté války. Roli hostitele převezme tentokrát hrabě Jan Josef Thun-Hohenstein, neprávem opomíjená postava děčínské historie. Na rozdíl od svých předků či potomků nezastával žádné významné politické či dvorské funkce a jeho jméno není spojeno s žádnou velkou přestavbou zámku. Přesto si zaslouží pozornost.

 

 

V Děčíně a okolí je totiž s jeho osobou spojena řada staveb, například budova dnešního Oblastního muzea v Děčíně, Kristin hrádek na Sněžníku či někdejší lázně sv. Josefa. Známý je také jeho blízký vztah k Wolfgangu Amadeu Mozartovi, který pro něj složil tzv. Lineckou symfonii. Jan Josef Thun byl ve své době jediným mužským členem české linie rodu Thunů a soustředil tak ve svých rukách poměrně rozsáhlý majetek. V 18. století patřil mezi pět nejbohatších aristokratů českého království. Právě on založil slávu proslulých zámeckých sbírek – obrazů, zbraní, knih, mincí a minerálů. Jeho doba ovšem byla poznamenána i řadou válečných konfliktů, do kterých se monarchie zapojila a které se přehnaly i přes Děčín. Jedním z nich byla právě sedmiletá válka, při ní byl zámek několikrát dobyt pruskou i rakouskou armádou. Kromě hraběte Thuna se návštěvníci trhů mohou setkat i s dalšími zajímavými postavami, které jim období 2. poloviny 18. století mohou zprostředkovat tak říkajíc z první ruky. Patří mezi ně například slavný generálů Gideon Laudon, Giacomo Casanova a či baron Prášil.

Bude samozřejmě připravena více než stovka stánků, ukázky tradičních řemesel, pěvecká, šermířská a taneční vystoupení, kejklíři, divadlo či doprovodné programy pro nejmenší návštěvníky.  Zajímavá bude jistě i možnost vidět život ve vojenském táboře.

Velmi příjemnou zprávou je, že se po dvou letech na děčínský zámek vrací mistrovství České republiky v květinové vazbě Děčínská kotva. Zahrady a komnaty děčínského zámku se tak opět naplní překrásnými uměleckými výtvory předních floristů. Téma letošní ročníku zní poněkud překvapivě – Ladovská zima. Stejně jako v několika předchozích ročnících bude část soutěžních výtvorů umístěna ve venkovních prostorech, konkrétně na jižních terasových zahradách, a druhá část v Knihovním sále.

Historický trh májový se koná v sobotu 20. května od 9:00 do 19:00 a v neděli 21. května od 10:00 do 17:00. Vstupné 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti a seniory platí pro oba dva dny.

 

 

 Přečtěno: 834 x

KALENDÁŘ SLAVNOSTÍ 2017

Žádné události

SLAVNOSTI DĚČÍN

NÁHODNĚ Z FOTOGALERIE

ADRENAL CHALLENGE 2016

ADRENALIN CHALLENGE RACE

a